Ünlü isimlerin tercihi bu topuz saç dökülmesini tetikleyebilir

Saçın sıkıca geriye gerçek taranmasını ve sabitlenmesini gerektiren pak kız topuzu (clean girl bun) modeli, ilerleyen periyotlarda traksiyon alopesisine yol açabiliyor.

Hadid ve Bieber üzere trendleri belirleyen ünlü isimler sayesinde son vakitlerde tanınan hale gelen bu saç modeli, saçın tekrar tekrar geriye kaydırılmasını gerektirdiği için ileriki devirlerde kelliğe bile sebep olabilir.

İki ismin öncü olduğu bu akımın akabinde Kendall Jenner, Selena Gomez ve Cara Delevingne üzere isimler de son bir yılda bu topuzla sık sık görüldü.

Hailey Bieber’ın da sıkça tercih ettiği pak kız topuzu…

DÖKÜLME KALICI HALE GELEBİLİR

Healthline’a nazaran saçınızı bu halde toplamayı bırakırsanız traksiyon alopesi aksine çevrilebilir fakat birebir süreçler devam ederse saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Dikkat edilmesi gereken erken bir semptom olarak baş derisinde sivilce üzere görünen küçük şişlikler görülebilir, bu durumun ilerlemesi eksik ve kırık saçlara yol açar.

Traksiyon alopesi ayrıyeten baş derisinde kızarıklığa, baş derisinde şişliklere, ağrıya yahut batmaya, kaşınmaya, pullanmaya, saç köklerinin iltihaplanmasına ve baş derisinde irin dolu kabarcıklara neden olabilir.

Saçın çekildiği her yerde saç dökülmesi meydana gelmesine karşın, baş derisinin ön ve yan taraflarındaki alanlar en çok etkilenir. Saç üzerinde kimyasallar yahut ısı kullanmak da durumu şiddetlendirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir