Bakan Uraloğlu Haydarpaşa Garı’nı inceledi! 2024’te tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürütülen onarım çalışmalarını ve bölgede bulunan Arkeopark Alanını yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Tarihi garın onarım çalışmalarının titizlikle sürdüğünü tabir eden Bakan Uraloğlu, “Tarihi dokuya ziyan vermeden çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz. Tarihi Haydarpaşa Garı, 2024 yılında büsbütün hazır hale getirilerek hizmete alınacak. Ayrıyeten Arkeopark alanındaki çalışmalar da İstanbul’u tarihine ışık tutacak” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürüttüğü onarım çalışmaları sürüyor. 2010 yılında çıkan yangında büyük hasar gören gar, 2024’te büsbütün hazır hale getirilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, restorasyon çalışmalarını ve Arkeopark Alanı’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. İstanbul’un tarihine ışık tutan Arkeopark alanında yapılan çalışmaları inceleyen Bakan Uraloğlu, bölgenin yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi olacağına inandığını lisana getirdi.

Türkiye’nin değerli tarihi kültür mirası olan Haydarpaşa Gar Binası onarım çalışmaları iki etap halinde sürdürüldüğünü söz eden Bakan Uraloğlu, “En çok hasarın yaşandığı ve birinci etap olan tarihi garın çatı onarımı 3 yıl içinde aslına uygun halde restore edilerek tamamlandı. İki kuleden oluşan çatı binası için 11 adet çelik çatı makası, özgününe uygun olarak tekrar imal edilerek eski haline kavuşturuldu. Çıkan yangında ziyan gören eski çelik makaslarla, tuğla duvarlar ve çatı ahşap materyalleri de onarılarak müdafaa altına alındı.

Yangında ayrıyeten ziyan gören, su ve ısı yalıtım uygulamaları yapılarak, bakır, kurşun ve arduvaz çatı üst örtü kaplamaları ve çatı olukları aslına uygun olarak yenilendi” diye konuştu.

Uraloğlu, yangında ziyan gören iç yer onarımı büsbütün aslına uygun olarak inşa edildiğini vurgulayarak, “Yangının tahrip ettiği taban kattaki yolcu bekleme salonunun alçı tamiri ve boya çeşitleri aslına uygun olarak yapıldı. Tarihi dokuya ziyan vermemek ismine yapılan titiz çalışma duvarlarda oluşan her türlü kalıntı temizlenerek, mikro enjeksiyon ile yüzey sağlamlaştırıldı. Yangında ziyan gören dış cephe vitrayları için atölye kurularak, kontrol ve nezaret altında çok itinalı biçimde onarılıp montajı yapılarak süreksiz olarak müdafaa altına alındı. Tarihi Haydarpaşa Gar’nın simgesi olan ve yangında motoru ve başka düzenekleri ziyan gören saatin bakımı da yapılarak yerine takıldı. Ziyan gören dış cephe taşları ise, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde numune taşlar çıkartılarak laboratuvara gönderildi. Haydarpaşa Garı’nın dış cephe taşlarıyla birebir uyumlu olduğu tespit edilince orada açılan taş ocağıyla taşların temin edilmesi sağlandı. Bu kapsamda yapılan ikinci etap çalışmaları ise devam ediyor. Dış cephe taşlarının tamirat işleri devam ederken, yolcu bekleme salonundaki taban döşeme kaplamaları orjinaline uygun bir biçimde yenilendi. Süliet aydınlatma çalışmaları devam eden gar, 2024 yılında büsbütün hazır hale getirilerek hizmete alınacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir