İsmailağa’nın hedefinde kadınlar var! Prof. Dr. Şahin Filiz: ‘Türk Mahsa Amini’ler olmasın’

İran’da bayanların şeriat rejimine karşı direnişi sürerken cemaat ve tarikatlar bayanları gaye almayı sürdürüyor.

İsmailağa cemaatinin bilinen isimlerinden olan ve açıklamalarının “şahsi görüşü değil, dinin bir buyruğu olduğunu” tez eden İsmail Hünerlice, toplumsal medya hesabından “Erkek doktor kadın hastaya mutlaka bakması gerekiyorsa hastanın avret yerine mümkün mertebe bakmaktan sakınmalıdır” ve “Dizine kadar açık giyinene yumuşak bir lisanla kapatması söylenir. Baldırını açana bu türlü yapmaması sert bir lisanla söylenir. Edep yerine kadar açanlara ise yoluna uygun ceza uygulanır” paylaşımlarında bulundu.

İran’da hareketler devam ederken bayanların daha fazla gayeye oturtulması ise reaksiyon çekti. İlahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, mevzuyu Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.

‘AKLİ EHLİYETİ YOK’

Prof. Dr. Filiz, “Medrese-tarikat-cemaat üçgeni; başına sarık, sırtına cüppe alan üyelerini sokağa salarak Türk toplumunu, bilhassa Türk kadınını yıldırmak için ağır bir efor içine girdi. Bu yapılar, Türk bayanı üzerinden İslam’a eklemledikleri Ortaçağ engizisyonunu ‘yumuşak faşizm’ ile hayata geçirerek cumhuriyetimizi maksat alıyor. Gayeleri halkı dini istikametten aydınlatma değil zira bu gerici konuşmacılar bilimsel, akli ve rüşdi bir ehliyete sahip değil” dedi.

(Prof. Dr. Şahin Filiz)

Fetvaları Diyanet’in yetkili konseyinin verebileceğine işaret eden Filiz, son periyotta artan fetvacılara karşı sessiz kalındığını vurgulayarak, “Diyanet’in, gerici fetvabaz kişi ve kümelerin rastgele fetvalar vermesine sessiz kalması ya kurumsal acziyetinden ya da susarak onaylamasından kaynaklanıyor. Şayet birinci münasebet ise yetkililer misyonunu ihmal ediyor ve berbata kullanıyor demektir. Şayet ikinci münasebet ise bu daha büyük resmi ve dini bir cürümdür; resmi yetki ve dini yetkinliği bu yobazların insafına bırakmak demektir” diye konuştu.

‘TÜRK YARGISI HAREKETE GEÇMELİ’

Filiz, “Çağdışı ve İslam dışı başların; kendi ‘feodal-kişisel-aşiretsel’ ve cemaat gücünü tahkim etmekten ve bu güçle Türk kadınını Ortadoğu’nun ezilmiş bayanlarına dönüştürmekten diğer hiçbir kutsal ya da dini gayeleri yok. İran bayanları çoktan uyanmaya ve kendi hayatlarına sahip çıkmaya başladı. Türk bayanı bu deneyime cumhuriyetten beri sahip. Türk yargısı geç olmadan, Türk Mahsa Amini’ler acısı yaşamadan bu kişi ve yapıları hukukun karşısına çıkarmalı” tabirlerini kullandı.

‘FETVALAR ŞAHSÎ YORUMDUR’

İlahiyatçı ve felsefeci Filiz, İran’daki aksiyonlara de değinerek, “İran’daki molla rejimi, Mahsa Amini’yi dine değil, aslında bizdeki bir kısım yobazların oluşturduğu kurulların yorumlarına kurban verdi. Mahsa Amini’nin öldürülmesinden cüret alan gerici bilgisiz yapılar, misal baskı ve yıldırma operasyonlarına ‘Ben Allah’ın kararını bildiri ediyorum’ kılıfıyla sürat veriyor” dedi. “Fetvalar yorumdur. Vakte ve şartlara nazaran değişir. Dogma ya da nass değildir. Hiçbir Müslüman kendi bilgisini münasebet göstererek yaptığı dinî yorumları ve kararları Allah’ın hükmüymüş üzere sunamaz” ikazında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir