Suudi Arabistan’dan Türkiye açıklaması: Yakında davet edeceğiz

Kasabi, Türkiye’nin konut sahipliğinde İstanbul’da 48 ülkeden bakanların ve üst seviye temsilcilerin iştirakiyle düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı’nda AA muhabirine konuştu.

Suudi Bakan, konferans sırasında Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ile özel toplantı yaptıklarını ve iki ülke ortasında çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek için yol haritası çizilmesi üzerine çalıştıklarını belirtti.

Kasabi, “Yol haritası, finans medyası, ticaret ve yatırım haberleri, hac devrinde deneyim paylaşımı, hac sırasında Türk televizyonlarının canlı yayın istasyonlarından faydalanılması üzere alanları kapsıyor.” dedi.

“İki ülkenin de önünde iş birliği ve deneyim paylaşımı için büyük bir fırsat var.” sözlerini kullanan Kasabi, şunları söyledi:

“Çalışma planı üzerinde mutabakat sağladık ve çalışma planındaki grupların liderlerini belirledik. Yürürlüğe sokulacak bir yol haritasını oluşturmak için bizim elimizde ne var onlarda ne var diye görmek ismine 2 hafta içinde bir Türk heyet Suudi Arabistan’a davet edilecek. Türkiye ve Suudi Arabistan ortasında tarihi bağlantılar ile umut verici fırsatlar bulunuyor.”

Suudi Arabistan’ın daha evvel görülmemiş bir dönüşüm yaşadığını kaydeden Kasabi, madencilik, turizm, kültür, Neom projesi üzere dev projeler, cümbüş, spor, sıhhat, teknoloji, eğitim üzere pek çok alanda iş birliği fırsatları olduğuna da dikkati çekti.

Kasabi, Suudi Arabistanlı ve Türk işadamlarının, pazarlama, fırsatları belirleme ve her iki taraf için umut verici fırsatlar yakalamak için bağlantı halinde olacaklarına işaret etti.

Suudi Arabistan ile Türkiye’nin tarihi ilgilerine değinen Kasabi, iki ülkenin iktisat başta olmak üzere tüm alanlarda ikili bağların olduğunu ve İslam dünyasının sıkıntılarını desteklediklerini kaydetti.

“ÇABALARIMIZI BİRLEŞTİRMEMİZ İÇİN BUGÜN ÜZERE BİR VAKİT DAHA YOK”

Kasabi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı’nın değerine işaret ederek, “Dünya bugün siyasi, ekonomik, sıhhat ve toplumsal açıdan karşı karşıya kaldığımız meydan okumaların farkında. Meselelerle çaba için birlikte hareket ederek uğraşlarımızı birleştirmemiz için bugün üzere bir vakit daha yok.” dedi.

Konferansın değerli bir vakitte gerçekleştiğini belirten ve medyanın ne kadar tesirli bir güç olduğunu Kovid 19 salgını sırasında anladıklarını tabir eden Kasabi, “Bugün her birimiz, taşınabilir bir medya istasyonuyuz. Kıtadan kıtaya her haber ses, manzara ve içeriğiyle bir anda ulaşıyor.” diye konuştu.

Kasabi, konferansta son derece değerli olan dezenformasyon problemi başta olmak üzere medyanın imajını bozmaya çalışan her türlü bahsin görüşüldüğünü kaydetti.

Konferansta bu bağlamda harcanan gayretlerden mutlu olduklarını söz eden Kasabi, toplantının uygun bir plan ve tavsiye kararlarla sonuçlanacağını umduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin mesken sahipliğinde Beşiktaş’taki bir otelde 48 ülkeden bakanların ve üst seviye temsilcilerin iştirakiyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı düzenlenmişti.

İİT 11. Enformasyon Bakanları Konferansı Lideri, Suudi Arabistan Ticaret ve Enformasyon Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, devir başkanlığını Türkiye adına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a devretmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir