Suriyelilerin dönüşü işvereni üzdü: ‘Türk ustalar çok para istiyor’

Suriyelilerin ülkelerine dönmeye başlamalarının, başta dokuma olmak üzere birçok kesimde eleman açığına yol açtığı belirtiliyor. Düşük maaşla çalıştırdıkları Suriyelilerin gidişi karşısında patronlar ise durumlarının zorlaştığından yakınıyor.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli‘nin haberine nazaran İstanbul’da deri imalatının kalbi olarak bilinen Zeytinburnu’nda şu an bin şahsa gereksinim bulunuyor. Bir deri atölyesi sahibi olan Şehmuz Kıran Altıparmak, eleman bulamadıkları için kesimde yüzde 30 kapasite ile çalışıldığı söyledi.

Maaşlarının daha az olması nedeniyle vaktinde Türk personel yerine Suriyeli istihdam ettiklerini söyleyen Altıparmak “Şimdi ülkelerine geri dönmeye başladılar. İki yıldır dikim ustalığı yapan çalışanımız işi bıraktı. Türk ustalar da çok para istiyor” açıklaması yaptı.

Suriyeli deri dikim ustasının aylık 7 bin 500 liraya çalıştığını söyleyen Altıparmak “Bugün birebir işi yapacak olan Türk usta 15 bin lira istiyor. Bunu verecek bütçemiz yok, işleri çok kaliteli olmasa da uygun maliyetli olduğu için yabancı çalışan tercih ettik, fakat şu an bulamıyoruz” diye konuştu.

60 BİN AÇIK VAR

Habere nazaran dal temsilcileri sadece dokumacılık kesiminde bugün 60 bin orta eleman açığı bulunduğunu söylüyor. Deri imalathanelerinde ise muhtaçlık 10 binin üzerinde. Birebir halde mobilya kesiminde 25 bin, kadro tezgâhı ve makine bölümünde 20 bin, turizm ve yeme içme dalında 15 bin, otomotiv ve yan endüstride 5 bin eleman açığı bulunuyor.

Hazır giysi dalına imalat yapan bir diğer üretici Serkan Durmaz ise “Kesim, baskı, dikim ve kalite denetim üzere ustalık istemeyen alanlarda da açığımız var. Nitelikli elemanı geçtik, niteliksiz bile bulmak güç. İmalathanelerde mültecilerin sayısı azalınca, onlar da fiyatlarını yükseltti. En kolay işi yapan emekçi taban fiyata çalışmıyor. Türk çalışanlar ise hâliyle 8 bin liradan aşağı iş beğenmiyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir