Sağlıkçılardan Bakan Bilgin’e tepki: Hayat yüzde 250 pahalandı

Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, bir televizyon programında, ‘memurların maaş oranları minimum fiyata nazaran olmayacak’ biçiminde açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi.

Bakanın açıklamalarını çok bahtsız bir açıklama olarak kıymetlendiren Köksal, “Kamuda kiracı olan Aile Doktorlarının kira mukavelelerine yüzde 70 artırım yapıldı biliyor musunuz? Askeri fiyata gelen artırım ile en düşük memur maaşı eşitlendi. Neresi övünülecek bir durum?” diye sordu.

“MEMURLAR BÜYÜKŞEHŞİRLERDE MİSYON YAPMAK İSTEMİYOR”

Son bir yılda hayatın yüzde 250 zamlandığını belirten Köksal, “İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Balıkesir üzere büyükşehirlerde kiralar 10 bin liradan başlıyor sayın bakanım. Kimse büyükşehirlerde memur olarak misyon yapmak istemiyor. Enflasyon size nazaran ve meşhur TÜİK hesaplıyor ancak çarşı pazar birebir kelamı söylemiyor. Tatlı cümleler kurmak değil gerçekler üzerinden artırım yapın biz ona razıyız! Son bir yılda hayat yüzde 250 değerlendi sayın bakanım” şeklinde konuştu.

“BİR HEMŞİRE FORMASI 500 TL OLDU”

Memur maaşlarının çok düşük kaldığını ve memurların geçinmekte zorlandığını vurgulayan Köksal şunları söyledi:

“Eskişehir Diş Hastanesi’nde 30 yıllık memur 9 bin 500 TL maaş aldı sayın bakanım. Memurlar en çok kazanan kuyumcudan daha fazla vergi veriyor. Bilmem sayılar ne diyor bir bakın sayın bakanım. Sağlık çalışanı 38 TL giysi yardımı alıyor sayın bakanım. Bu paraya çorap alınmıyor. Bir hemşire forması 500 TL oldu.

Bir bardak çay 2 TL idi 8 TL oldu. Bir simit 1,5 TL idi 5 TL oldu sayın bakanım. 2 bin lira olan mesken kiraları 6 bin liralara çıktı.

İlkokula çocuğu giden bilir tost 5 TL idi 14 TL oldu. 2022 yılında 250 TL elektrik gelen konuta 600 TL elektrik geliyor sayın bakanım. 400 TL doğalgaz gelen meskene kısık derecede 1.400 TL geliyor. Bütün alkışlar size gelsin sayın bakanım. Artık cebinizde 5 TL taşımaya gerek kalmadı, zira 5 TL’ye bir çay bile içilmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir