İngiltere’de “Strep A” ölümleri artıyor

İngiltere’de 19 Eylül’den bu yana “Strep A” bakterisinin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle en az 30 çocuk yaşamını yitirdi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) datalarına nazaran, “Strep A” bakteriyel enfeksiyonu yüzünden toplam 122 kişi hayatını kaybetti. Hastalık sebebiyle 19 Eylül’den bu yana 18 yaş altı en az 30 çocuk hayatını yitirdi.

2017-2018 devrinde 27’si 18 yaş altı olmak üzere 355 kişi “Strep A” bakterisi nedeniyle ölmüştü.

UKHSA, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, ailelerin enfeksiyona karşı dikkatli olmaları ikazında bulunarak, antibiyotikle tedavi edilen hastalığın görülme oranının, evvelki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etmişti. Ajans, artışın büyük olasılıkla bakterinin toplum içinde yüksek ölçüde sirkülasyonundan kaynaklandığı kestiriminde bulunmuştu.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

“Strep A” bakterisi, çoklukla insanların boğazına ve derisine yerleşerek vakit zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor.

Vücudun birtakım kısımlarında kızarıklık ve deri enfeksiyonuna neden olan bakteriler, kimi hadiselerde önemli komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor. Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla beşerler ortasında çarçabuk yayılabiliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir