Faturalar yükseldi, İngiltere’de binler ‘ısınma odaları’nı kullandı

İngiltere’de güç fiyatlarındaki tırmanış yüzünden faturalarını ödemekte zorlanan 500 bin kişi bu kışı gündüz saatlerinde soğuk meskenlerinde oturmamak için ‘kamusal ısınma alanlarını’ kullanarak geçirdi. Elektrik ve doğalgaz faturalarının ve hayat pahalılığının milyonlar için başa çıkılamaz hale gelmeye başlamasıyla ortaya atılan ısıtılmış kamusal alanlar fikri, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda çapında binlerce yerde karşılık buldu.

The Guardian’ın haberine nazaran, Birleşik Krallık çapında 4 bin 200 sıcak toplumsal alan ağı yaratan Warm Welcome (Sıcak Karşılama) kampanyası tarafından yaptırılan araştırmaya nazaran yarım milyonu aşkın insan bu alanları kullanarak nefes alma imkanı buldu. Bu bağlamda, vakıflar, kütüphaneler, kiliseler, dini kuruluşlar kapılarını artan fiyatlar karşısında fakirleşen yüzbinlere açtı, fiyatsız yiyecek, çay, kahve ve sıcak bir ortam sundu.

‘BİZE GELENLER DAHA ÇOK BOŞ MESKENDE OTURMAKTAN KURTULUYOR’

Araştırmanın aktardığına nazaran, ziyaretçilerin birçok sıcak toplumsal ortamların, doğalgaz ve elektrik faturalarını, internet masraflarını ve besin harcamalarını düşürmelerini sağladığını, çocuklarına oyun alanları sunduğunu söyledi. Ama yapılan görüşmelerde bu ortamların başlangıçta düşünülenden çok farklı ve değerli bir meseleye da yanıt verdiği ortaya çıktı: Bu alanlar, giderek artan bir düşünce olan toplumdan soyutlanma ve yalnızlığı gideriyordu.

Warm Welcome kampanyası araştırmasını yürüten bir istekli, “Hayat pahalılığı kriziyle fakirleşenlerin daha çok besin bankalarına yöneldiğini gördük. Bizim alanlarımıza gelenler daha çok bomboş bir meskende oturmaktan kurtuluyor ve sıcak bir alanda diğerleriyle bir ortaya gelmekten keyif alıyorlardı” dedi. araştırmaya nazaran bu da bu alanları kullananların morali ve ruh sıhhatinde, hayata bağlılık ve güçlerinde büyük bir fark yarattı.

‘SOSYAL TEMAS, YİYECEK VE SICAKLIK KADAR ÖNEMLİ’

Liverpool kentinde bir ısıtılmış alan sunan Brain Charity adlı vakfın başkanı Nanette Mellors “Sosyal temas, yiyecek ve sıcaklık kadar kıymetli. Bu, hayatımızı sürdürmemizi sağlayan şey. Beşerler, bir ortaya geldiklerinde kendilerini daha uygun hissediyor” dedi.

Ama bu ortamların başarılı olması Warm Welcome projesinin başkanı David Barclay’e göre çok hassas bir yaklaşımı gerektiriyor. Beşerler sıcak alanların ‘yoksulların toplanıp, ısındığı bir yer’ olarak algılandığını hissederlerse gelmiyor.

Isıtılmış alanlar ortasında en başarılı olanların, yerde koro, kabare, antrenman, dart, bingo üzere aktivitelere yer veren, tıpkı vakitte fiyatsız ya da indirimli yiyecek, çamaşırhane, saç bölümü, çocuk bakımı üzere hizmetler sağlayan ve girişi kolay, insanların yargılanmadıklarını hissettiği yerler olduğu anlaşıldı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir