Borsadan haftalık kapanış rekoru

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,49 artışla günü 5.214,29 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 25,48 puan artarken, toplam süreç hacmi 117,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,03, holding endeksi yüzde 0,45 paha kazandı. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 4,36 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 2,66 ile bağlantı oldu.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının gelecek periyotta faiz artırımlarına devam edeceği sinyali vermesi ile resesyon telaşlarının güçlenmesi ve beklentilerin altında kalan makroekonomik bilgilerle global hisse piyasalarının negatif bir seyir izlediğini söyledi.

Yurt içi piyasaların ise müspet ayrışmaya devam ettiğini vurgulayan analistler, dengelenme sürecinde artabilecek oynaklığa karşı dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Analistler, haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararının piyasaların odak noktasında olacağını aktardı.

Haftaya bilgi gündeminde yurt içinde ekonomik itimat endeksi, milletlerarası yatırım konumu, yurt dışında ise ABD ve İngiltere’de büyüme, Japonya’da enflasyon, Euro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksinin öne çıkacağını lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 puanın takviye, 5.250 ve 5.340 düzeylerinin direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir