Bilal Meşe’den yıldız oyuncu için sert sözler: Yedek kalsa bile artık gıkını çıkaramaz!

“Beşiktaş’la ikinci sefer yolları kesişen Şenol Güneş’i düzgün tanırım. Gerek beden lisanını, gerekse kullandığı cümleleri yeterli okumak gerekir. 
En büyük özelliklerinden biri, açık konuşmasıdır, çekinceleri yoktur, ancak kırıp, dökmez, ağacı da kökünden sökmez. Sorumluluk alır, özeleştiri yapar, kamuoyunun merak ettiği soruları üstü kapalı da olsa karşılıklar.
Neticede bu oyunun içinde yoğrulmuş, sıkıntıları acilen masaya yatırır, teşhisi koyar, reçeteyi de muharrir. Öteki bir deyişle bu kulvarın tabibidir. Bilgi, birikimi üst düzeydedir. ‘Pes etmek’ onun lügatında yoktur, çabayı sever, doğruyu bulana kadar eforlar.
Tabi ki hiç kimse dört dörtlük değildir, vakit zaman ağır tenkitlere reaksiyonunu ortaya koyarken, öfkelendiğine de çok tanıklık ettim. İşin özeti tenkide açıktır, fakat kırmızı çizgileri vardır Şenol hocamızın haksızlığa bir milim tahammülü yoktur, kalbinden geçenleri de sakınmadan lisanına yansıtır.

‘GEÇEN HAFTA ŞENOL HOCA İLE SOHBET ETTİM’

Geçen hafta şimdi ortada imza falan yok, aradım sohbet ettik… Sohbet sırasında hocamıza, “Bir futbol adamı olarak nasıl görüyorsun Beşiktaş’ı?” diye sordum…
Verdiği cevap çok hoşuma gitti: “Aynı ayakkabıdan çok alınmış, lakin kravat ile gömlek eksik…”Müthiş bir benzetme, bayıldım valla…
Yani ekip elbise tamam, ayakkabı da tamam, fakat kravatla, gömlek yok!
Fazla kelama gerek var mı? Ümraniye maçı, Şenol hoca için bu manada bulunmaz bir fırsattı, sonuçta dışarıdan bakan biriydi, şimdi Kartal Yuvası’nda…
Dele Alli’yi 11’de görünce biz de şaşırdık, ‘ne oluyor?’ diye birbirimize sorduk basın tribününde. Sanırım tıpkı niyetler tribünlerde de vardı. Bakın, Güneş hoca bindiği kısmı kesmeyecek kadar bu işin piridir… Dakika bir Dele Alli’yi kesse, yedeğe oturtsa, onu bir daha kazanamaz, kaybederdi.
Çünkü elinin altındaki takım aşikâr, mevcutla yetinecek, başarıyı onlarla kovalayacak, yerden göğe kadar haklı… Yani Dele Alli’ye verilen bildirisi ben ferdî olarak şöyle okudum: “Sen yeterli değildin, Redmond oyuna girdi, senden daha yeterli oynadı…

‘DELE ALLI YEDEK KALSA BİLE GIKINI ÇIKARAMAZ’ 

”Herkes bunu gördü, Dele Alli de gördü, ilerleyen haftalarda yedek kalsa bile gıkını çıkaramaz artık, zira fizikî olarak tam hazır değil… 
Gelelim kaptanlık bandı sıkıntısına…
Öyle pat diye Josef’ten kaptanlığı alamazsınız, Şenol hocamız da bunu âlâ biliyor… Kaldı ki Josef haftalardır performans olarak geçmişin çok uzağında… Ümraniye maçında da birebir imgeyi izledik. Onu oyundan aldı, bandı kime verdi?
Cenk Tosun’a…Bu da Josef’e ince bir iletidir bence! Toparlan, yoksa!.. Bitmedi…Güneş, sağ ve sol beki değiştirdi değil mi, evet! Birinci yarıda Güneş fotoğrafı çekti, ikinci yarıda dokunuşlar yaptı…Savunmada zaafların olduğunu herkes biliyor, gerçekten basın toplantısında da savunma çizgisiyle ilgili fikirlerini açık açık ortaya koydu Güneş…
Güneş hocamızın kantarı gerçek tartar, düzgün oynayan, canını dişine takan, ismi ne olursa olsun formayı alır. Güneş hislerinden çok adaleti ön plana çıkarır, hiç kimseye de haksızlık yapmaz.

‘BAŞKAN ÇEBİ DOĞRUYU YAPTI’

Hep yazdık, çizdik, lisanımız döndüğünce ekranlarda söyledik… Beşiktaş taraftarı çok özeldir, vefalıdır, kâfi ki birine sahip çıksın, o fotoğrafı ömür uzunluğu unutmazlar, göklere çıkarırlar, ayrılsa da sahiplenirler, peşini hiç fakat hiç bırakmazlar.
Örnek mi?
Şenol Güneş…
Uzun bir ortadan sonra Beşiktaş – Ümraniye maçını canlı izledim. Güneş’in o şık grup elbisesiyle alana çıktığı anda tribünlerin coşkusu görülmeye kıymetti.
Bu nasıl bir sevgidir arkadaş? Sanırsınız ki Şenol Güneş yıllarca o çatı altında bulunmuş… Şunu bir kere daha gördük ki, Lider Ahmet Işık Çebi, Güneş’i misyona getirmekle yanlışsız bir seçim yapmış, övgüyü de, alkışı da hak ediyor.
Dönelim madalyonun öbür yüzüne…
Bu sevgi seli Güneş hocanın sorumluluğunu bir değil, üç kat artırmıştır, bunun karşılığını da vermek zorundadır. Halkın sempatisi, taraftarın coşkusunu kazanmak pek kolay olmuyor hocam… Yükün ağırlaştı biliyoruz, lakin şunu da biliyoruz ki, zorluğu seven bir fotoğrafsın…
Seni sarıp, sarmalayan, sevgisini ve inancını ortaya koyan vefalı taraftarlar tıpkı geçmişte olduğu üzere hem şampiyonluk, hem de kupalar bekliyor senden bilesin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir