Bakan Kasapoğlu: Spor etkinlikleri için Türkiye artık aranılan bir ülke

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya’da, Ironman Triatlonu, 2022 Avrupa Yaş Kümeleri Satranç Şampiyonası ve Memleketler arası Tenis Turnuvası’nı takip etti, dereceye giren atletlere mükafatlarını verdi. Bedensel Engelliler Tenis Ulusal Kadrosu Kampını ziyaret eden Bakan Kasapoğlu ayrıca, Spor Toto Üstün Ligi’nin 13. Haftasında oynanan Fraport Tav Antalyaspor – Vavacars Fatih Karagümrük müsabakasını da tribünden izledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Antalya’daki hafta sonu mesaisine sabahın birinci ışıklarıyla birlikte başladı.

Bakan Kasapoğlu, 85 ülkeden yaklaşık bin 900’ü aşkın atletin uğraş ettiği Ironman Triatlonu’nun startını verdi.

Bakan Kasapoğlu, Belek Turizm Merkezi’ndeki Kadriye Halk Plajı’ndan başlayan yarışları öncesi yaptığı açıklamada, Ironman Triatlonu’na katılan atletleri Türkiye’de görmekten ötürü memnun olduklarını lisana getirerek, iştirakçilere muvaffakiyetler diledi.

Aralarında yabancıların da bulunduğu çok sayıda sporseverin takip ettiği toplam 112,9 kilometrelik yarışa yüzerek başlayan sportmenler, daha sonra Belek’ten başlayarak EXPO 2016 alanına kadar pedal çevirecek. Yarışlar, The Land of Legends içindeki koşu etabıyla sona erdi.

Bakan Kasapoğlu, Ironman Triatlonu ödül merasimine katıldı

Belek Turizm Merkezi’ndeki Kadriye Beach Park’ın kıyısından yüzme etabıyla başlayan yarışlarda, 1,9 kilometre kulaç atan atletler akabinde 90 kilometre pedal çevirerek EXPO 2016 alanına ulaştı. Yarışlar, The Land Of Legends içindeki koşu etabıyla tamamlandı.

Erkeklerde 3 saat 53 dakika 32 saniyeli derecesiyle Litvanya’dan Artyom Soloduha birinciliği elde etti. İsviçre’den Jonathan Guisolan ikinci, İngiltere’den Henry James üçüncü oldu. Bayanlarda ise 4 saat 19 dakika 13 saniyeyle İngiltere’den Jordan Matthews şampiyon oldu. Türkiye’den Melda Darvis ikinci ve Çiğdem Tütüncü üçüncülüğü elde etti.

Bakan Kasapoğlu, The Land Of Legends içindeki alanda düzenlenen merasimde dereceye girenlere mükafatlarını verdi.

Bakan Kasapoğlu, 2022 Avrupa Yaş Kümeleri Satranç Şampiyonası’nın açılışında konuştu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ironman Triatlonu’nun akabinde Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen 2022 Avrupa Yaş Kümeleri Satranç Şampiyonası’nın açılış programına katıldı.

Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, satranç atletlerini Türkiye’de ağırlamaktan ötürü büyük bir memnuniyet duyduklarını tabir ederek, “Her branşta savımız olduğu üzere her branşta harika altyapı tesislerimiz var. Satrançta da atılımlar yaptık. Satrancı gençlere sevdirme ismine birçok çalışma yaptık. Bu çalışmalar sonucunda 1 milyon 200 binden fazla lisanslı atlete ulaştık. Satranç, en fazla lisanslı atletimiz olan branş.” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Azerbaycan’da geçen ay düzenlenen FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları’nda ulusal kadronun şampiyon olduğunu hatırlatarak, ulusal grup atletlerini başarılarından ötürü kutladı.

Bu muvaffakiyet hikayesini daima birlikte yazdıklarını vurgulayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye, her alanda olduğu üzere sporda da markasını her geçen gün artırıyor, güçlendiriyor. Bunun ardında büyük bir efor ve uğraş var. Birazdan tenis şampiyonasına gideceğim. Sabah triatlon yarışı vardı. Dünyanın her yerinden binlerce atlet vardı. Her gelen atletin altyapıya ve tertiplerin başarısına olan hayranlığı Türkiye’nin artık bir spor ülkesi olduğunu, spor turizminde de marka bir ülke olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede hem tesis altyapısıyla hem tertip maharetleriyle ve doğal ki donanımlı antrenörleri ve birbirinden başarılı atletleriyle daha büyük amaçlara daima birlikte gidiyoruz. Her alanda başarılı sonuçlarla ay-yıldızımızı yükseklerde dalgalandırıyoruz.”

Konuşmaların akabinde, FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları’nda şampiyon olan ulusal ekip atletleri kupalarını Bakan Kasapoğlu’na takdim etti.

Bakan Kasapoğlu, şampiyonanın açılış atılımını yaparak atletlere muvaffakiyetler diledi.

2022 Avrupa Yaş Kümeleri Satranç Şampiyonasında, 46 ülkeden binin üzerinde atlet çaba ediyor. Türkiye’nin 196 sportmen ile katıldığı şampiyonada Rusya’dan 77, Polonya’dan 49, Azerbaycan’dan 40, Fransa’dan 37, Ukrayna’dan 34, Belçika’dan 33, Romanya ve Ermenistan’dan 31’er sportmen madalya için yarışacak.

Bakan Kasapoğlu, tenis turnuvaları ödül merasimine katıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, daha sonra Antalya’da düzenlenen Davis Cup Juniors (Erkekler) ile Billie Jean King Cup Juniors (Kadınlar) finallerini izlemek üzere Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’ndeki Megasaray Tenis Akademisi kortlarına geçti.

23 ülkeden 32 grubun katıldığı Davis Cup Juniors’ta Brezilya birinci olurken, ikinciliği ABD, üçüncülüğü ise İtalya kazandı. Billie Jean King Cup Juniors’ta ise ABD birinci, Çekya ikinci ve Japonya da üçüncü oldu.

Bakan Kasapoğlu: “Türkiye savını büyüterek devam ettiriyor”

Bakan Kasapoğlu, ödül merasiminde yaptığı konuşmada, ulusal sportmen Adem Asil’in İngiltere’de düzenlenen 51. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde altın madalya kazandığını söyledi.

Sporun her alanında savlarını, maksatlarını gerçekleştirirken bir yandan da yeni amaçlar belirlediklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“2019’da dünya şampiyonu İbrahim Çolak bizi gururlandırmıştı. Dün, 2022 için Adem Asil gururlandırdı. Bu vesileyle yeni şampiyonumuz Adem Asil’i gönülden tebrik ediyoruz. Natürel ki muvaffakiyetler kıymetli. Muvaffakiyete odaklanmak, o muvaffakiyete sahip olmak ve onu gerçekleştirmek değerli. Fakat başarıyı sürdürmek daha kıymetlidir. Dünkü cimnastik başarımız, sürdürülebilirliğin var olduğunu, bu manadaki Türkiye’nin güçlü yürüyüşünü gösteriyor. Teniste ve öteki branşlarda da tıpkı durum kelam konusu. Her branşta Türkiye tezini başararak, büyüterek, güçlendirerek devam ettiriyor.”

“Spor aktiflikleri için Türkiye artık aranılan bir ülke”

Sporun birebir vakitte diplomasi, devasa ekonomik boyutu olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Su sporlarından ekstrem branşlarına, kış sporlarına kadar her alanda eksiksiz altyapılarımız var. Dünya kupası nedeniyle Antalya başta olmak üzerine Türkiye’nin pek çok kenti, dünyanın ve Avrupa’nın dünyaca ünlü pek çok futbol kadrosuna kamplar vesilesiyle konut sahipliği yapacak. Türkiye artık spor turizminde bir marka. Türkiye’de her alanda olduğu üzere sporda da engin vizyon var. O engin vizyonun öncü liderliği var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, o anlamdaki uğraşları, uğraşları, liderliği var. Altyapısıyla atlet yetiştirmesiyle spor turizminden sanayisine çok büyük kelam sahibi olan bir ülke olarak bir ihtilali gerçekleştirdik. İşte onu sürdürebilir kılma, tabana yayma ismine gerektiğinde mahalle mahalle köy köy gezerek büyük adımlar attık. Spor aktiflikleri için Türkiye artık aranılan bir ülke.”

Bakan Kasapoğlu, 2021’de salgına karşın teniste 174 tertibe konut sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, 2022’nin 10 ayında ise bu sayının 180 olduğunu belirtti.

Uluslararası Tenis Federasyonu Başkanı David Haggerty da atletlerin bu turnuvalarda ülkelerini temsil etmesinin büyük bir onur olduğunu tabir etti.

Bakan Kasapoğlu, konuşmalarının akabinde dereceye giren ekiplere mükafatlarını verirken Haggerty’e de plaket takdim etti.

Bakan Kasapoğlu’ndan Bedensel Engelliler Tenis Ulusal Grubuna ziyaret

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ödül merasiminin akabinde Antalya’da kamp yapan Bedensel Engelliler Tenis Ulusal Grubu oyuncularını da ziyaret etti. Atletlerle bir ortaya gelen Bakan Kasapoğlu, çalışmaları hakkında bilgi alarak ulusal atletlere muvaffakiyetler diledi.

Bakan Kasapoğlu Antalyaspor – Fatih Karagümrük maçını tribünden izledi

Bakan Kasapoğlu son olarak, Spor Toto Üstün Ligi’nin 13. Haftasında Corendon Aırlınes Park Antalya Stadı’nda oynanan Fraport Tav Antalyaspor – Vavacars Fatih Karagümrük müsabakasını tribünden izledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir